Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Anatolij Glaz külügyi szóvivő szerint Minszknek nincs szüksége az EU intelmeire.
Minszknek nincs szüksége kioktatásra az Európai Unió részéről, amely megpróbálja elmagyarázni a fehérorosz állampolgároknak, hogy miként éljenek a saját országukban, és amely az ENSZ Emberi Jogi Tanácsában a fehérorosz helyzetről szóló határozatot kezdeményezte– közölte Anatolij Glaz külügyi szóvivő szerdán.
A külügyminisztérium honlapján olvasható közleményben Glaz úgy fogalmazott, hogy a „Fehéroroszország elítélése című bohózat újabb felvonását láthatták”. Hangsúlyozta, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának határozata ugyanarra a sorsra fog jutni, mint a testület fehéroroszországi ügyekkel foglalkozó különleges jelentéstevőjének megbízatása, vagyis a megbízókon kívül senkinek sem fog kelleni.
Az Európai Unió által beterjesztett és húsz ország által jóváhagyott határozat alapján az ENSZ Emberi Jogi Főbiztossága (OHCHR) szerdán jóváhagyta egy nyomozó csoport felállítását, amelynek feladata a fehérorosz hatóságoknak a kormányellenes tüntetőkkel szembeni túlkapásainak kivizsgálása lesz.
Fehéroroszországban az augusztus 9-i elnökválasztást az országot több mint két évtizede irányító Aljakszandr Lukasenka nyerte meg a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával. A valódi győztesnek Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki vezetőt elismerő ellenzék szerint meghamisították az eredményeket, és Lukasenkát a Nyugat, ezen belül az Európai Unió sem ismeri el törvényes államfőnek.
Több mint 30 ezer tüntetőt tartóztattak le, több tiltakozó életét vesztette, további százak pedig megsérültek a megmozdulások során. A hatóságilag nem engedélyezett tüntetéseken való részvétel miatt büntetőeljárások százai indultak, és az ellenzék több vezetőjét is bíróság elé állították.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Martin Divisek